Kočka Tiger

Kočka domácí

Kočka domácí je domestikovaná forma kočky divoké, která je již od dávných dob průvodcem člověka. Spolu s její její divokou příbuznou patří do podčeledi malé kočky. Má pružné a svalnaté tělo, dokonale přizpůsobené lovu, ostré drápy a zuby a vynikající zrak, sluch a čich.

Kočka domácí slouží člověku především jako lovec hlodavců a v současnosti především jako domácí mazlíček.

Díky činnosti člověka se kočka domácí rozšířila prakticky na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy) a na mnoha místech světa zpětně zdivočela. V Austrálii a na dalších ostrovech a souostrovích je kočka domácí jedním z nejnebezpečnějších invazních druhů, který se velkou měrou podílí na likvidaci původní fauny.

Kočka domácí
Kočka domácí

Kočka domácí - tělesné typy

Existují tři základní tělesné typy kočky domácí: zavalitý typ, svalnatý typ a útlý typ.

Zavalitý typ se vyznačuje kratším a kompaktním tělem, hlubokým hrudníkem, širokou zádí, krátkou a kulatou hlavou s plochým obličejem a krátkými končetinami. Typickým plemenem tohoto typu jsou perská a exotická kočka a britská krátkosrstá kočka.

Svalnatý typ, který je podobný, je někdy zahrnován pod typ zavalitý. Je pro něj typické dobré osvalení, delší končetiny než u zavalitého typu a méně kulatá hlava, Svalnatý typ je nejčastějším tělesným typem kočky domácí.

Útlý typ, nazývaný též štihlý či orientální typ kočky, je od předešlých dvou zcela odlišný. Kočky tohoto typu mají štíhlé tělo, protáhlou klínovitou hlavu a dlouhé nohy. Extrémní štíhlý typ je znakem současných siamských či orientálních koček.

Rudla78